Recom Power R0.25S8-0505/E-R
R0.25S8-0505/E-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S8-0505/E-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.25W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.25S8-0505/E-R.pdf
Availability of R0.25S8-0505/E-R
QUANTITY
R0.25S8-0505/E-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S8-0505/E-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S8-0505/E-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S/E
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S8-0505/E-R
Related LinksR0.25S8-, R0.25S8-0505/E-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S8-0505/E-R Details Description
Related parts for R0.25S8-0505/E-R
CONN CIR MALE RTANG 7POS CBL MNT datasheet.pdf
IC CPLD 768MC 15NS 208BQFP datasheet.pdf
IC INVERTER HEX LSTTL IN 14-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 64.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW MINI3 datasheet.pdf
DISPLAY ALPHA-NUM SRED .3" CC RT datasheet.pdf
RES 5.23 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf