Recom Power R0.25S8-0505/P-R
R0.25S8-0505/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S8-0505/P-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.25S8-0505/P-R.pdf
Availability of R0.25S8-0505/P-R
QUANTITY
R0.25S8-0505/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S8-0505/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S8-0505/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S8-0505/P-R
Related LinksR0.25S8-, R0.25S8-0505/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S8-0505/P-R Details Description
Related parts for R0.25S8-0505/P-R
CBL RIBN 16COND 0.050 MULTI 300' datasheet.pdf
BATTERY 9V MALE OFF-BRD SNAP PC datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS VERT 2MM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 200MA 900 MOHM datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SPDT .1A 30VDC ROLL PLNGR datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 500V 8A ITO220AB datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf