Recom Power R0.25S8-0505/P
R0.25S8-0505/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S8-0505/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.25S8-0505/P.pdf
Availability of R0.25S8-0505/P
QUANTITY
R0.25S8-0505/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S8-0505/P
Internal Part NumberEIS-R0.25S8-0505/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S8-0505/P
Related LinksR0.25S8, R0.25S8-0505/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S8-0505/P Details Description
Related parts for R0.25S8-0505/P
SSR OCMOS FET 350MA NO 8-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT363 datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
ACCY BRACKET 3/8" RT ANGLE 45DEG datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf