Recom Power R0.25S8-1212
R0.25S8-1212 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S8-1212
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 12V OUT
Datasheet Download
R0.25S8-1212.pdf
Availability of R0.25S8-1212
QUANTITY
R0.25S8-1212 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S8-1212
Internal Part NumberEIS-R0.25S8-1212
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S8-1212
Related LinksR0.25S, R0.25S8-1212 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S8-1212 Details Description
Related parts for R0.25S8-1212
RES SMD 412K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 7.5A DPAK datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WIRELESS PWR TX 48VQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 5W T18 datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H R/A datasheet.pdf
CSTR,STR,BF datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
LIMIT SW TOP ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 1.1KV RADIAL datasheet.pdf