Recom Power R0.25S8-1224/P-R
R0.25S8-1224/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S8-1224/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 24V OUT
Datasheet Download
R0.25S8-1224/P-R.pdf
Availability of R0.25S8-1224/P-R
QUANTITY
R0.25S8-1224/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S8-1224/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S8-1224/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.4mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S8-1224/P-R
Related LinksR0.25S8-, R0.25S8-1224/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S8-1224/P-R Details Description
Related parts for R0.25S8-1224/P-R
IC OPAMP CFA 600MHZ 16QSOP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFK05A/AE05/AFH05T datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V datasheet.pdf
RES 340 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
80 50SR PANEL MOUNT RCPT datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 220POS .050 SMD datasheet.pdf
762 TB SOC RA PCB/D WF datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf
CONN RECEPT 0.5MM 60POS SMD datasheet.pdf