Recom Power R0.25S8-2415-R
R0.25S8-2415-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S8-2415-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 15V OUT
Datasheet Download
R0.25S8-2415-R.pdf
Availability of R0.25S8-2415-R
QUANTITY
R0.25S8-2415-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S8-2415-R
Internal Part NumberEIS-R0.25S8-2415-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.25S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S8-2415-R
Related LinksR0.25S8, R0.25S8-2415-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S8-2415-R Details Description
Related parts for R0.25S8-2415-R
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.27M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf