Recom Power R0.25S8-3.312
R0.25S8-3.312 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S8-3.312
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 12V OUT
Datasheet Download
R0.25S8-3.312.pdf
Availability of R0.25S8-3.312
QUANTITY
R0.25S8-3.312 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S8-3.312
Internal Part NumberEIS-R0.25S8-3.312
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S8-3.312
Related LinksR0.25S, R0.25S8-3.312 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S8-3.312 Details Description
Related parts for R0.25S8-3.312
CER RESONATOR 6.00MHZ datasheet.pdf
TRANSCEIVER IRDA 4.0MBIT 8-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS WATERPROOF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/1.8V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
RES 115K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf