Recom Power R0.25S8-3.315/P
R0.25S8-3.315/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S8-3.315/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 15V OUT
Datasheet Download
R0.25S8-3.315/P.pdf
Availability of R0.25S8-3.315/P
QUANTITY
R0.25S8-3.315/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S8-3.315/P
Internal Part NumberEIS-R0.25S8-3.315/P
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S8-3.315/P
Related LinksR0.25S8, R0.25S8-3.315/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S8-3.315/P Details Description
Related parts for R0.25S8-3.315/P
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE 355A 690V BRITISH datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 25POS SHLD AU datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER 60 SECTION WHT datasheet.pdf
CONN HDR 40POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf