Recom Power R0.25S8-3.315
R0.25S8-3.315 picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S8-3.315
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 15V OUT
Datasheet Download
R0.25S8-3.315.pdf
Availability of R0.25S8-3.315
QUANTITY
R0.25S8-3.315 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S8-3.315
Internal Part NumberEIS-R0.25S8-3.315
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S8-3.315
Related LinksR0.25S, R0.25S8-3.315 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S8-3.315 Details Description
Related parts for R0.25S8-3.315
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 196 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE STUD MNT 240A 900V DO-9 datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 170 I/O 896FBGA datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
3300UF 25V 26X55.5 105C AXI datasheet.pdf