Recom Power R0.5D-0505/H-R
R0.5D-0505/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D-0505/H-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D-0505/H-R.pdf
Availability of R0.5D-0505/H-R
QUANTITY
R0.5D-0505/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D-0505/H-R
Internal Part NumberEIS-R0.5D-0505/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA, 50mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D-0505/H-R
Related LinksR0.5D-0, R0.5D-0505/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D-0505/H-R Details Description
Related parts for R0.5D-0505/H-R
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PILOT LIGHT ROUND YELLOW 6V datasheet.pdf
IC FIFO SYNC DUAL 512X9 64-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR STK681-352-E datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SPORT PROTECTIVE EYEWEAR datasheet.pdf
ASSY RECT 90A 1KV STD REC datasheet.pdf