Recom Power R0.5D-1205/H-R
R0.5D-1205/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D-1205/H-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D-1205/H-R.pdf
Availability of R0.5D-1205/H-R
QUANTITY
R0.5D-1205/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D-1205/H-R
Internal Part NumberEIS-R0.5D-1205/H-R
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA, 50mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D-1205/H-R
Related LinksR0.5D-1, R0.5D-1205/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D-1205/H-R Details Description
Related parts for R0.5D-1205/H-R
IC DAC 8BIT MULT HS MONO 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 97A D2PAK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 80A TO247AC datasheet.pdf
TIMER SS REPEAT CYCLE 8PIN datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN CAP FOR .2F. RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf