Recom Power R0.5D-1205/P-R
R0.5D-1205/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D-1205/P-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D-1205/P-R.pdf
Availability of R0.5D-1205/P-R
QUANTITY
R0.5D-1205/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D-1205/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.5D-1205/P-R
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA, 50mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D-1205/P-R
Related LinksR0.5D-1, R0.5D-1205/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D-1205/P-R Details Description
Related parts for R0.5D-1205/P-R
RES SMD 50 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC CLK DVR PLL 3.3V PROGR 28QSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 48V 3.3V 4.5A PCB datasheet.pdf
CONN RECPT 30POS .8MM DUAL SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf