Recom Power R0.5D-1205-R
R0.5D-1205-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D-1205-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D-1205-R.pdf
Availability of R0.5D-1205-R
QUANTITY
R0.5D-1205-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D-1205-R
Internal Part NumberEIS-R0.5D-1205-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA, 50mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D-1205-R
Related LinksR0.5D-, R0.5D-1205-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D-1205-R Details Description
Related parts for R0.5D-1205-R
CAP TANT 100UF 25V 10% 2924 datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
IC DAS 16BIT 4CH 200KSPS 28-DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 80 POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
SENSOR FIBER COAXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 32V 1600W datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 2.54MM datasheet.pdf