Recom Power R0.5D-1215/HP
R0.5D-1215/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D-1215/HP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D-1215/HP.pdf
Availability of R0.5D-1215/HP
QUANTITY
R0.5D-1215/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D-1215/HP
Internal Part NumberEIS-R0.5D-1215/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA, 17mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D-1215/HP
Related LinksR0.5D-, R0.5D-1215/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D-1215/HP Details Description
Related parts for R0.5D-1215/HP
IC DAC 8BIT OCTAL W/AMP 28-PLCC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 1.5GHZ 8TSSOP datasheet.pdf
MQS BUGH EDS,ASSY6P datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 2:1 PCI 20DHVQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf