Recom Power R0.5D-2412-R
R0.5D-2412-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D-2412-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D-2412-R.pdf
Availability of R0.5D-2412-R
QUANTITY
R0.5D-2412-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D-2412-R
Internal Part NumberEIS-R0.5D-2412-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA, 21mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D-2412-R
Related LinksR0.5D-, R0.5D-2412-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D-2412-R Details Description
Related parts for R0.5D-2412-R
INDUCTOR COMMON MODE 2.2mH 15% datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DESERIALIZER LVDS 48-LQFP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2MA 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.4A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 7.9A 6DFN datasheet.pdf