Recom Power R0.5D-3.312/HP-R
R0.5D-3.312/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D-3.312/HP-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D-3.312/HP-R.pdf
Availability of R0.5D-3.312/HP-R
QUANTITY
R0.5D-3.312/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D-3.312/HP-R
Internal Part NumberEIS-R0.5D-3.312/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)2.97V
Voltage - Input (Max)3.63V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA, 21mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D-3.312/HP-R
Related LinksR0.5D-3., R0.5D-3.312/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D-3.312/HP-R Details Description
Related parts for R0.5D-3.312/HP-R
IC CLOCK SS LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 5A AC datasheet.pdf
IC DSP SHARK 266MHZ 196CSPBGA datasheet.pdf
6' REMOTE ANTN EMAWARE datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 2.5MM DRK BGE datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
MCU 32BIT 128KB M4 PRO2 64QFN datasheet.pdf
PLATE FRONT SHEAR datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf