Recom Power R0.5D-3.315/HP-R
R0.5D-3.315/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D-3.315/HP-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D-3.315/HP-R.pdf
Availability of R0.5D-3.315/HP-R
QUANTITY
R0.5D-3.315/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D-3.315/HP-R
Internal Part NumberEIS-R0.5D-3.315/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)2.97V
Voltage - Input (Max)3.63V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA, 17mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D-3.315/HP-R
Related LinksR0.5D-3., R0.5D-3.315/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D-3.315/HP-R Details Description
Related parts for R0.5D-3.315/HP-R
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5DVR/3REC 24SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 12MSOP datasheet.pdf
CONN HOUSING 5POS .156" SNGL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONDUCT MARKER CARRIER CLOSED datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 8MSOP datasheet.pdf