Recom Power R0.5D12-0505/HP-R
R0.5D12-0505/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D12-0505/HP-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D12-0505/HP-R.pdf
Availability of R0.5D12-0505/HP-R
QUANTITY
R0.5D12-0505/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D12-0505/HP-R
Internal Part NumberEIS-R0.5D12-0505/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA, 50mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D12-0505/HP-R
Related LinksR0.5D12-, R0.5D12-0505/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D12-0505/HP-R Details Description
Related parts for R0.5D12-0505/HP-R
EMITTER IR 850NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
SOLENOID LATCH 1/4" CONT 24VDC datasheet.pdf
IC TXRX HALF DUP RS485/422 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT DL TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH SPDT 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 28AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf