Recom Power R0.5D12-0515-R
R0.5D12-0515-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D12-0515-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D12-0515-R.pdf
Availability of R0.5D12-0515-R
QUANTITY
R0.5D12-0515-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D12-0515-R
Internal Part NumberEIS-R0.5D12-0515-R
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA, 17mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D12-0515-R
Related LinksR0.5D12, R0.5D12-0515-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D12-0515-R Details Description
Related parts for R0.5D12-0515-R
02P MTA156 ASSY W/TBS ON TAPE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 5A POWERDI5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ANLG FRONT END 11MSPS 48-TQFN datasheet.pdf
MIC COND ANALOG UNI -47DB datasheet.pdf
LED CBI 5MM GRN DIFF TOP VIEW datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf