Recom Power R0.5D12-1212-R
R0.5D12-1212-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D12-1212-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D12-1212-R.pdf
Availability of R0.5D12-1212-R
QUANTITY
R0.5D12-1212-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D12-1212-R
Internal Part NumberEIS-R0.5D12-1212-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA, 21mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D12-1212-R
Related LinksR0.5D12, R0.5D12-1212-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D12-1212-R Details Description
Related parts for R0.5D12-1212-R
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A3048W/X 6" datasheet.pdf
IC SYNC 4-BIT UP/DN CNTR 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD SD 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.76M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 395 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf