Recom Power R0.5D12-1212-R
R0.5D12-1212-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D12-1212-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D12-1212-R.pdf
Availability of R0.5D12-1212-R
QUANTITY
R0.5D12-1212-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D12-1212-R
Internal Part NumberEIS-R0.5D12-1212-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA, 21mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D12-1212-R
Related LinksR0.5D12, R0.5D12-1212-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D12-1212-R Details Description
Related parts for R0.5D12-1212-R
DIODE GEN PURP 50V 1A SMB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB9 PLASTIC datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A GOLD SMD datasheet.pdf
BARRIER BLOCK MARKER STRIP 3POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 700MA 240 MOHM datasheet.pdf
CABLE 15COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf