Recom Power R0.5D12-1215/H
R0.5D12-1215/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D12-1215/H
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D12-1215/H.pdf
Availability of R0.5D12-1215/H
QUANTITY
R0.5D12-1215/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D12-1215/H
Internal Part NumberEIS-R0.5D12-1215/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA, 17mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D12-1215/H
Related LinksR0.5D12, R0.5D12-1215/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D12-1215/H Details Description
Related parts for R0.5D12-1215/H
IC INVERTER DUAL 1-INPUT 6TSSOP datasheet.pdf
RES MO 2W 2 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 102 TYPEA 36POS datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
POT 750 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 12POS datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf