Recom Power R0.5D12-2405/HP
R0.5D12-2405/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D12-2405/HP
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D12-2405/HP.pdf
Availability of R0.5D12-2405/HP
QUANTITY
R0.5D12-2405/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D12-2405/HP
Internal Part NumberEIS-R0.5D12-2405/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA, 50mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D12-2405/HP
Related LinksR0.5D12, R0.5D12-2405/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D12-2405/HP Details Description
Related parts for R0.5D12-2405/HP
LOW PROFILE TAPED 4POS DIP SW 5V datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
TXRX LIN BUS REG WATCHDOG 20QFN datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 11MM HORIZ 20PPR datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
DIE BLOCK ASSY MICRO AC 3POS YEL datasheet.pdf
HAR-PRESS TOP TOOL datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 10ppm 18pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf