Recom Power R0.5D12-2405
R0.5D12-2405 picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D12-2405
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D12-2405.pdf
Availability of R0.5D12-2405
QUANTITY
R0.5D12-2405 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D12-2405
Internal Part NumberEIS-R0.5D12-2405
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA, 50mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D12-2405
Related LinksR0.5D1, R0.5D12-2405 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D12-2405 Details Description
Related parts for R0.5D12-2405
CONN HEADR BRKWAY .100 48POS STR datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONTACT COAX FEMALE 90DEG 2.7MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
TVS DIODE 76VWM BPKG AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 22 RES 10K OHM 24DRT datasheet.pdf