Recom Power R0.5D12-3.312/P-R
R0.5D12-3.312/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D12-3.312/P-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D12-3.312/P-R.pdf
Availability of R0.5D12-3.312/P-R
QUANTITY
R0.5D12-3.312/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D12-3.312/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.5D12-3.312/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)2.97V
Voltage - Input (Max)3.63V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)21mA, 21mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D12-3.312/P-R
Related LinksR0.5D12-, R0.5D12-3.312/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D12-3.312/P-R Details Description
Related parts for R0.5D12-3.312/P-R
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 3W 30 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 2POS TH datasheet.pdf
CARRIER CUT-OFF BLADE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf