Recom Power R0.5D12-3.315/HP
R0.5D12-3.315/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.5D12-3.315/HP
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5D12-3.315/HP.pdf
Availability of R0.5D12-3.315/HP
QUANTITY
R0.5D12-3.315/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5D12-3.315/HP
Internal Part NumberEIS-R0.5D12-3.315/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)2.97V
Voltage - Input (Max)3.63V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17mA, 17mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5D12-3.315/HP
Related LinksR0.5D12-, R0.5D12-3.315/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5D12-3.315/HP Details Description
Related parts for R0.5D12-3.315/HP
CONN TERM BLOCK RAIL MNT WM BG datasheet.pdf
CARD EDGE 56POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SPARE VS6572-R VALUSCAN CONN datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf