Recom Power R0.5S-0505/P-R
R0.5S-0505/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S-0505/P-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S-0505/P-R.pdf
Availability of R0.5S-0505/P-R
QUANTITY
R0.5S-0505/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S-0505/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S-0505/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency72%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S-0505/P-R
Related LinksR0.5S-0, R0.5S-0505/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S-0505/P-R Details Description
Related parts for R0.5S-0505/P-R
TIE CBL DL STD WR BLK 7.6" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 48V datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 40 OHM 20W 5% WW RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN +/-15V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
TAPE POLYMER RESIN 12.7MM 5/PK datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W NPN NO 2M datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
LED COB CXA1507 4000K WHITE SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 7A PCB datasheet.pdf