Recom Power R0.5S-0512/H
R0.5S-0512/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S-0512/H
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S-0512/H.pdf
Availability of R0.5S-0512/H
QUANTITY
R0.5S-0512/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S-0512/H
Internal Part NumberEIS-R0.5S-0512/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S-0512/H
Related LinksR0.5S-, R0.5S-0512/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S-0512/H Details Description
Related parts for R0.5S-0512/H
DIODE ZENER 9.1V 200MW MINI3 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
TOP CUTTER .180 PLUG (190310021) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC 15/45 K MC GE datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
PV datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf