Recom Power R0.5S-0512/HP
R0.5S-0512/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S-0512/HP
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S-0512/HP.pdf
Availability of R0.5S-0512/HP
QUANTITY
R0.5S-0512/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S-0512/HP
Internal Part NumberEIS-R0.5S-0512/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S-0512/HP
Related LinksR0.5S-, R0.5S-0512/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S-0512/HP Details Description
Related parts for R0.5S-0512/HP
BIT TORX TR T7S 1.97" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 75MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH REED 250VDC 50W AXL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE POWER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM LCKD RTR 12VDC datasheet.pdf