Recom Power R0.5S-0512/P-R
R0.5S-0512/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S-0512/P-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S-0512/P-R.pdf
Availability of R0.5S-0512/P-R
QUANTITY
R0.5S-0512/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S-0512/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S-0512/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S-0512/P-R
Related LinksR0.5S-0, R0.5S-0512/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S-0512/P-R Details Description
Related parts for R0.5S-0512/P-R
RES 680 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 1.8V 45W OUT SMD datasheet.pdf
ZDUB 2.5-2/2AN/RC YELLOW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .050" STR PCB datasheet.pdf
IC 8BIT 1/3US DAC S/O 20-SOIC datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf