Recom Power R0.5S-0512
R0.5S-0512 picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S-0512
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S-0512.pdf
Availability of R0.5S-0512
QUANTITY
R0.5S-0512 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S-0512
Internal Part NumberEIS-R0.5S-0512
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S-0512
Related LinksR0.5S, R0.5S-0512 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S-0512 Details Description
Related parts for R0.5S-0512
IC MULTIPLEXER LVDS 1CH 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC COUNTER BIN 4BIT SYNCH 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLK FUSE 1 1/4X1/4 datasheet.pdf
IC FPGA 444 I/O 676FBGA datasheet.pdf
RES 18 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 600 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL FUSE HOLDER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS CABLE PIN datasheet.pdf