Recom Power R0.5S-0515/P-R
R0.5S-0515/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S-0515/P-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S-0515/P-R.pdf
Availability of R0.5S-0515/P-R
QUANTITY
R0.5S-0515/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S-0515/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S-0515/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max495mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S-0515/P-R
Related LinksR0.5S-0, R0.5S-0515/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S-0515/P-R Details Description
Related parts for R0.5S-0515/P-R
IC MCU 16BIT ROMLESS 128QFP datasheet.pdf
CONN SPRING 12POS DUAL .430 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 600KSPS 32-QFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 10AWG GREEN datasheet.pdf
CABLE ASSEM 20POS datasheet.pdf
RES 301 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 20A TO-220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf