Recom Power R0.5S-2405/HP
R0.5S-2405/HP picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S-2405/HP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S-2405/HP.pdf
Availability of R0.5S-2405/HP
QUANTITY
R0.5S-2405/HP Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S-2405/HP
Internal Part NumberEIS-R0.5S-2405/HP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S-2405/HP
Related LinksR0.5S-, R0.5S-2405/HP Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S-2405/HP Details Description
Related parts for R0.5S-2405/HP
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
RES 1K OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 125A 1000VAC datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE PROGR 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf