Recom Power R0.5S-2405/P
R0.5S-2405/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S-2405/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S-2405/P.pdf
Availability of R0.5S-2405/P
QUANTITY
R0.5S-2405/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S-2405/P
Internal Part NumberEIS-R0.5S-2405/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S-2405/P
Related LinksR0.5S-, R0.5S-2405/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S-2405/P Details Description
Related parts for R0.5S-2405/P
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W EMT6 datasheet.pdf
RUBBER DISS GREY .060 48X40' datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL 48-QFN datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 12POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1B ACCESSORY datasheet.pdf
CONN EDGE .100 38POS DR LOW P datasheet.pdf
STRIP MARKER 2 Y datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf