Recom Power R0.5S-2405/P
R0.5S-2405/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S-2405/P
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S-2405/P.pdf
Availability of R0.5S-2405/P
QUANTITY
R0.5S-2405/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S-2405/P
Internal Part NumberEIS-R0.5S-2405/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S-2405/P
Related LinksR0.5S-, R0.5S-2405/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S-2405/P Details Description
Related parts for R0.5S-2405/P
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANSFORMER MODULE GIGABIT 2PORT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 44VC R6 datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf