Recom Power R0.5S-2412-R
R0.5S-2412-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S-2412-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S-2412-R.pdf
Availability of R0.5S-2412-R
QUANTITY
R0.5S-2412-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S-2412-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S-2412-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S-2412-R
Related LinksR0.5S-, R0.5S-2412-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S-2412-R Details Description
Related parts for R0.5S-2412-R
CONN HEADER RTANG 8POS .100 TIN datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC10S/AE10G/CPC10S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FLEX CURRNT TRANSDUCER 3000A datasheet.pdf
SOLID STATE RELAY PCB MOUNT 280V datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG NATURAL 1500' datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 3/4 BK 48 IN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf