Recom Power R0.5S-2415-R
R0.5S-2415-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S-2415-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S-2415-R.pdf
Availability of R0.5S-2415-R
QUANTITY
R0.5S-2415-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S-2415-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S-2415-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max495mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S-2415-R
Related LinksR0.5S-, R0.5S-2415-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S-2415-R Details Description
Related parts for R0.5S-2415-R
RES 47.5 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 4DIG GREEN CC 0.56" datasheet.pdf
TIMER POWER-OFF DELAY 8PIN datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 60V 2.3A 6SOP datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 330MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 45MM datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf