Recom Power R0.5S-3.305/P-R
R0.5S-3.305/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S-3.305/P-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S-3.305/P-R.pdf
Availability of R0.5S-3.305/P-R
QUANTITY
R0.5S-3.305/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S-3.305/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S-3.305/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.97V
Voltage - Input (Max)3.63V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S-3.305/P-R
Related LinksR0.5S-3, R0.5S-3.305/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S-3.305/P-R Details Description
Related parts for R0.5S-3.305/P-R
MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN AMPOWER 400MCM datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 81BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
RES 150K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CASE FOR CT-2500 KIT datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 8C BRAID 300V datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 3-WIRE SCREW 600A datasheet.pdf