Recom Power R0.5S-3.305/P
R0.5S-3.305/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S-3.305/P
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S-3.305/P.pdf
Availability of R0.5S-3.305/P
QUANTITY
R0.5S-3.305/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S-3.305/P
Internal Part NumberEIS-R0.5S-3.305/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.97V
Voltage - Input (Max)3.63V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S-3.305/P
Related LinksR0.5S-, R0.5S-3.305/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S-3.305/P Details Description
Related parts for R0.5S-3.305/P
IC ADC 16BIT 8CH 175KSPS 16SSOP datasheet.pdf
VARISTOR 243V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
PRESS-IN TOOL FOR I-PASS PLUS HD datasheet.pdf
RES SMD 6.42K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf