Recom Power R0.5S-3.305/P
R0.5S-3.305/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S-3.305/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S-3.305/P.pdf
Availability of R0.5S-3.305/P
QUANTITY
R0.5S-3.305/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S-3.305/P
Internal Part NumberEIS-R0.5S-3.305/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.97V
Voltage - Input (Max)3.63V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S-3.305/P
Related LinksR0.5S-, R0.5S-3.305/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S-3.305/P Details Description
Related parts for R0.5S-3.305/P
LED RECT PUR GRN PNL MNT W/ CONN datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
Connector Header 64 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 9V datasheet.pdf
FERRITE BEAD 330 OHM 0603 datasheet.pdf
RES 6.49M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.003UF RADIAL datasheet.pdf