Recom Power R0.5S-3.33.3
R0.5S-3.33.3 picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S-3.33.3
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S-3.33.3.pdf
Availability of R0.5S-3.33.3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
R0.5S-3.33.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S-3.33.3
Internal Part NumberEIS-R0.5S-3.33.3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.97V
Voltage - Input (Max)3.63V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)-
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation-
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-
Efficiency-
Power (Watts) - Max-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S-3.33.3
Related LinksR0.5S-, R0.5S-3.33.3 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S-3.33.3 Details Description
Related parts for R0.5S-3.33.3
TUNING TOOL FLAT 5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TX 27-960MHZ FSK 3.6V 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf