Recom Power R0.5S12-0505
R0.5S12-0505 picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S12-0505
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S12-0505.pdf
Availability of R0.5S12-0505
QUANTITY
R0.5S12-0505 Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S12-0505
Internal Part NumberEIS-R0.5S12-0505
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency72%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S12-0505
Related LinksR0.5S1, R0.5S12-0505 Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S12-0505 Details Description
Related parts for R0.5S12-0505
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D618 datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 30POS .100 WW AU datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
292-10-01100=SA CONN,SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 50A TO-247 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS DUAL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 140MA 2.1 OHM datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 230V GREEN datasheet.pdf