Recom Power R0.5S12-0515/H-R
R0.5S12-0515/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S12-0515/H-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S12-0515/H-R.pdf
Availability of R0.5S12-0515/H-R
QUANTITY
R0.5S12-0515/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S12-0515/H-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S12-0515/H-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max495mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S12-0515/H-R
Related LinksR0.5S12-, R0.5S12-0515/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S12-0515/H-R Details Description
Related parts for R0.5S12-0515/H-R
CAP CER 39PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30 OHM 5% 16W datasheet.pdf
HEATSHRINK 25.4MM ID 50MM L datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 4"L X 3"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf