Recom Power R0.5S12-2412/HP-R
R0.5S12-2412/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S12-2412/HP-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S12-2412/HP-R.pdf
Availability of R0.5S12-2412/HP-R
QUANTITY
R0.5S12-2412/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S12-2412/HP-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S12-2412/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S12-2412/HP-R
Related LinksR0.5S12-, R0.5S12-2412/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S12-2412/HP-R Details Description
Related parts for R0.5S12-2412/HP-R
MOD PWR ENTRY 1POS HLDR 2A PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.75M OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 33HVQFN datasheet.pdf
IC REG LDO FIX/ADJ 2A 20VQFN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
Crystal 6.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf