Recom Power R0.5S12-2412/P
R0.5S12-2412/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S12-2412/P
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S12-2412/P.pdf
Availability of R0.5S12-2412/P
QUANTITY
R0.5S12-2412/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S12-2412/P
Internal Part NumberEIS-R0.5S12-2412/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S12-2412/P
Related LinksR0.5S12, R0.5S12-2412/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S12-2412/P Details Description
Related parts for R0.5S12-2412/P
IC ADC 12BIT 28-SSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 240V datasheet.pdf
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 73.29VC AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf