Recom Power R0.5S8-0505-R
R0.5S8-0505-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S8-0505-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S8-0505-R.pdf
Availability of R0.5S8-0505-R
QUANTITY
R0.5S8-0505-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S8-0505-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S8-0505-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency72%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S8-0505-R
Related LinksR0.5S8, R0.5S8-0505-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S8-0505-R Details Description
Related parts for R0.5S8-0505-R
IC REG BUCK ADJ 5A 14VSON datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16SO datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8UMAX datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
CONN FMALE M12 5PS STR 10M CABLE datasheet.pdf
EMI FILTER .05UF C TYPE datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
BIT POZIDRIV SZ1 2.76" datasheet.pdf
RES 16 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf