Recom Power R0.5S8-1212/P-R
R0.5S8-1212/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S8-1212/P-R
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S8-1212/P-R.pdf
Availability of R0.5S8-1212/P-R
QUANTITY
R0.5S8-1212/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S8-1212/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S8-1212/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S8-1212/P-R
Related LinksR0.5S8-, R0.5S8-1212/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S8-1212/P-R Details Description
Related parts for R0.5S8-1212/P-R
RES SMD 9.53 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IP66 DIGITAL PNP 2M CABLE datasheet.pdf
MOD IPM 1200V 25A LARGE DIP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR HRP7 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 284 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
BNC & TNC NUT & WASHER SET 1=100 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB10 PG29 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf