Recom Power R0.5Z-0505/P-R
R0.5Z-0505/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5Z-0505/P-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.5W 5V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.5Z-0505/P-R.pdf
Availability of R0.5Z-0505/P-R
QUANTITY
R0.5Z-0505/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5Z-0505/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.5Z-0505/P-R
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)5.25V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency50%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5Z-0505/P-R
Related LinksR0.5Z-0, R0.5Z-0505/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5Z-0505/P-R Details Description
Related parts for R0.5Z-0505/P-R
TRIAC ALTERNISTOR 200V 16A TO263 datasheet.pdf
IC TXRS RS-232 W/SHTDWN 20-DIP datasheet.pdf
TAG MARKER 10X5MM WHT 720/BX datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
WIRE DUCT SLOTTED PVC GRAY datasheet.pdf
XG4 24AWG 7/32 9PR SHLD 300V datasheet.pdf