Recom Power R0.5Z-0512/H-R
R0.5Z-0512/H-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5Z-0512/H-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.5W 05VIN 12VOUT
Datasheet Download
R0.5Z-0512/H-R.pdf
Availability of R0.5Z-0512/H-R
QUANTITY
R0.5Z-0512/H-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5Z-0512/H-R
Internal Part NumberEIS-R0.5Z-0512/H-R
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)5.25V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency64%
Power (Watts) - Max0.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5Z-0512/H-R
Related LinksR0.5Z-0, R0.5Z-0512/H-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5Z-0512/H-R Details Description
Related parts for R0.5Z-0512/H-R
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS CLOSE END 3OAU datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 RELAY datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 768K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
60 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf