Recom Power R0.5Z-1212/HP-R
R0.5Z-1212/HP-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5Z-1212/HP-R
Brief Description
CONV DC/DC 0.5W 12VIN 12VOUT
Datasheet Download
R0.5Z-1212/HP-R.pdf
Availability of R0.5Z-1212/HP-R
QUANTITY
R0.5Z-1212/HP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5Z-1212/HP-R
Internal Part NumberEIS-R0.5Z-1212/HP-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECONOLINE R0.5Z
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)11.4V
Voltage - Input (Max)12.6V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency64%
Power (Watts) - Max0.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5Z-1212/HP-R
Related LinksR0.5Z-1, R0.5Z-1212/HP-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5Z-1212/HP-R Details Description
Related parts for R0.5Z-1212/HP-R
IC MIXER 500MHZ DOWN CONV 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-36VIN +/-05V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 13.03"L X 7.87"W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 40POS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.6A 106 MOHM SMD datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 1.9V 4-USPN datasheet.pdf
MINIATURE ROTARY/LOGIC AND POWER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf